Kultura

Jak można z sukcesem propagować historię i kulturę łowiecką w społeczeństwie pokazały tegoroczne obchody „Hubertusa 2017 na Zamku w Golubiu-Dobrzyniu”. Dzień 30 września br. udowodnił, że wysiłek zaangażowanych w realizację tego projektu nie poszedł na marne.

Punktualnie o godz. 11-tej uroczystości rozpoczęły się mszą świętą ku czci naszego patrona Św. Huberta w Golubskim Kościele p. w. św. Katarzyny Aleksandryjskiej. Po mszy, poświęceniu i błogosławieństwie zgromadzonych na swoich rumakach jeźdźców, ruszył pochód na wzgórze zamkowe. Oficjalne otwarcie obchodów przez prezesa Okręgowej Rady Łowieckiej, kol. Macieja Januszewskiego dało początek dalszym wydarzeniom. Na błoniach      w dolinie im. Zygmunta Kwiatkowskiego odbyła się „Pogoń za lisem”. W czasie trwania uroczystego posiedzenia Okręgowej Rady Łowieckiej, wręczono odznaczenia łowieckie i okolicznościowe upominki dla gości. Równolegle odbywały się występy sygnalistów myśliwskich, pokazy psów ras myśliwskich, husarii, zabawy sprawnościowe oraz zajęcia dla dzieci. Na stoisku Lasów Państwowych można było zaopatrzyć się w literaturę i sadzonki drzew. Każdy uczestnik obchodów miał okazję posmakować wyrobów z dziczyzny. O godzinie 17-tej podsumowane zostały konkursy na najlepsze przysmaki myśliwego, nalewki oraz najlepszą fotografię o tematyce przyrodniczo łowieckiej. (więcej…)

 

 


s6-1artemisNa zaproszenie Okręgowej Rady Łowieckiej i Zarządu Okręgowego PZŁ w Toruniu dnia 21 kwietnia 2016r. do Ośrodka Edukacyjnego w Unisławiu przybyły 22 polujące panie  zarejestrowane w naszym  okręgu. W spotkaniu uczestniczyli: Prezes ORŁ  M. Januszewski, Łowczy Okręgowy J. Hermanowski i Przewodniczący Komisji Kultury i Promocji  Z. Paradowski. Gospodarzem spotykania był kol. Piotr Karpiński, który powitał przybyłych i zapoznał z  historią powstania ośrodka. (Więcej…)

 

 

 

 

 

 


18 listopada 2016r – zebranie Komisji Kultury i Promocji Łowiectwa Okręgowej Rady Łowieckiej w Toruniu.

 

W siedzibie Koła Łowieckiego „Daniel” w Leśnie gm. Ciechocin odbyło się zebranie Komisji Kultury i Promocji Łowiectwa, które rozpoczęło się o godzinie 17 otwarciem posiedzenia i powitaniem zaproszonych Gości i Członków Komisji. W dalszej części zebranie dotyczyło:

 

  1. Przedstawieniem protokołu z posiedzenia w dniu 31 marca 2016r.
  2. Sprawozdaniem z przebiegu XXI Okręgowego Festiwalu Muzyki Myśliwskiej w Brodnicy.
  3. Sprawozdaniem z przebiegu okręgowych obchodów „Hubertus 2016 w Golubiu – Dobrzyniu”.
  4. Informacji o spotkaniach regionalnych.
  5. Przedstawieniem informacji o zaawansowaniu prac nad programem „Myśliwi Dzieciom – Dzieci Zwierzętom”
  6. Dyskusją nad sprawozdaniami.
  7. Przyjęciem wspólnego planu pracy na rok 2017.

 

Po wysłuchaniu wolnych wniosków. Nastąpiło wręczenie nagród, podziękowań i wyróżnień osobą zaangażowanym w organizację okręgowych obchodów „Hubertus 2016 w Golubiu – Dobrzyniu”.

Zapraszamy do obejrzenia galerii z tych wydarzeń.

 

 


„Hubertus” 2016 na zamku w Golubiu – Dobrzyniu …


img_0091
Na ten dzień, czekaliśmy wszyscy pełni emocji od wieli tygodni! Emocje jak to emocje, miały jednak różne podłoże. Dla zaproszonych gości, myśliwych i ich rodzin był to czas radosnego oczekiwania na kolejną dużą imprezę integrującą środowisko. Dla organizatorów były to emocje związane z modelowaniem, a w konsekwencji przeprowadzeniem Hubertusa w nowym miejscu. Zamek w Golubiu oddawał nam we władanie siebie, jednak większość infrastruktury trzeba było przywieźć na miejsce. Komitet organizacyjny musiał pokonać ogromne wyzwanie logistyczne. To z tego powodu został powołany komitet organizacyjny, w którym zasiedli: przedstawiciele samorządów, łowiectwa, jeźdźców i lokalnego  PTTK. W komitecie organizacyjnym nie zabrakło również duszpasterza myśliwych i leśników ks. Gabriela Aronowskiego. dsc00024 W tle cały czas wisiał niepokój wynikający z  zagrożenia złą  pogodą. Pełni determinacji organizatorzy pokonali wszelkie przeciwności i na dzień przed godziną „zero” w pobliżu zamku powstało miasteczko namiotowe. 22-go października o godzinie 11-ej w kościele pod wezwaniem św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Golubiu rozpoczęła się uroczysta msza święta.

Sztandary ustawione przed ołtarzem i rogi myśliwskie nadały jej podniosły, szczególnie uroczysty charakter. Liturgię słowa zapoczątkował kol. Roman Buler. Homilię wygłosił duszpasterz myśliwych i leśników ks. Gabriel Aronowski. Bezpośrednio po zakończeniu mszy pobłogosławieni zostali jeźdźcy zgromadzeni przed kościołem. Następnie uformowany niezwykle malowniczy pochód wraz z prowadzącą go orkiestrą rozpoczął przemarsz na zamek. Uwagę przyciągali jeźdźcy w strojach historycznych i umundurowani myśliwi poprzedzani pocztami sztandarowymi.img_0004 O godzinie 13.00 nastąpiło uroczyste otwarcie Hubertusa. Gości powitał Prezes Okręgowej Rady Łowieckiej w Toruniu, kol. Maciej Januszewski. Wkrótce nastąpił wyczekiwany przez wszystkich moment – rozpoczęcie Pogoni za lisem. Malowniczy teren wokół zamku dodatkowo podkreślał estetyczny walor imprezy. Pogoń wygrał Krzysztof Cymbał z Karbówka.  W tym czasie pełną parą pracowała kuchnia Hubertusa! Wszyscy przybyli pod zamek golubski mogli biesiadować do woli! Wyroby przygotowane Zbyszka Chłopeckiego i jego „ekipę” niejednego przyprawiły o zawrót głowy! Nie zabrakło też „słodkości”- dla każdego coś…. dobrego!img_0105

Godzina 14.30 oznaczała początek pracy komisji konkursowych. Ocenie poddane zostały wyroby kulinarne, nalewki i fotografie o tematyce łowieckiej. Myśliwi jak zwykle dopisali. Komisje oceniły 28 nalewek, oraz  wiele wędzonek, rolad, pasztetów, wędlin i pieczeni. Równolegle do pracy komisji swoje uroczyste posiedzenie odbyła Okręgowa Rada Łowiecka. Na posiedzenie Rady, poza jej członkami przybyli znamienici goście, a pośród nich senator Przemysław Termiński i wicewojewoda kujawsko-pomorski Józef Ramlau. Nie zabrakło przedstawicieli lokalnego samorządu w osobach starostów, wicestarostów i wójtów, Komendanta Powiatowego Policji, Komendanta Powiatowej Straży Pożarnej. dsc00147Podczas posiedzenia Rady zostały wręczone odznaczenia łowieckie szczególnie zasłużonym Kołom Łowieckim i myśliwym. Ponadto Rada uhonorowała zasłużonych myśliwych okolicznościowymi dyplomami za udział w organizacji XXI-go Festiwalu Muzyki Myśliwskiej i Konkursu „O Róg Wojskiego” w Brodnicy, oraz za duży wkład pracy w organizację III Mistrzostw Polskiego Związku Łowieckiego Dian w Strzelaniach Myśliwskich. Zaproszeni goście otrzymali okolicznościowe upominki w postaci książek o tematyce łowieckiej.

O godzinie 17-ej ogłoszono wyniki konkursów, a zwycięzcy zostali obdarowani dsc00191okolicznościowymi nagrodami. Rozpoczęła się biesiada myśliwska, w której wzięli udział uczestnicy Hubertusa i społeczność Golubia-Dobrzynia oraz okolic!

Oj działo się! Do zobaczenia za rok !!!

Michał Przepierski
Rzecznik Prasowy Toruńskiej Organizacji Łowieckiej

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z tych wydarzeń.

Wyniki konkursów: przysmaków, nalewek przysmaków.

 


Główne wydarzenia kulturalne ZO PZŁ Toruń w roku 2016.

Hubertus 2016

Hubertus 2016

Dnia 22 października 2016 na zamku w Golubiu-Dobrzyniu odbędą się okręgowe obchody dnia św. Hubert.
Święto myśliwych, leśników i jeźdźców.

11:00 – msza święta Hubertowska w kościele w Golubiu

icon-car.pngKML-LogoFullscreen-LogoGeoJSON-LogoGeoRSS-Logo
Huberus 2016 godzina 11.00

ładowanie mapy – proszę czekać…

Huberus 2016 godzina 11.00
53.113064, 19.055496

– po mszy przemarsz na zamek, w związku z przemarszem mogą nastąpić chwilowe utrudnienia w ruchu drogowym na ul. PTTK i Hallera. (regulamin przemarszu)
13:00 – uroczyste otwarcie

icon-car.pngKML-LogoFullscreen-LogoGeoJSON-LogoGeoRSS-Logo
Zamek Golub-Dobrzyń

ładowanie mapy – proszę czekać…

Zamek Golub-Dobrzyń
53.115190, 19.049252

13:30 – pogoń za lisem

icon-car.pngKML-LogoFullscreen-LogoGeoJSON-LogoGeoRSS-Logo
Pogoń za lisem

ładowanie mapy – proszę czekać…

Pogoń za lisem
53.113683, 19.044650

14:30 – podsumowanie wyników pogoni za lisem
– pokaz husarii
– występy sygnalistów
– konkursy i zabawy dla dzieci
– występy zespołu rozrywkowego
17:00 – podsumowanie konkursów:
– przysmaków myśliwskich, (regulamin, deklaracja uczestnictwa)
– nalewek
– fotograficznego pt. „Obiektywem myśliwego” – (regulamin, deklaracja uczestnictwa)

SERDECZNIE ZAPRASZAMY wszystkich sympatyków myślistwa, jeździectwa, leśnictwa.
Wstęp wolny.

Przez cały rok:

  • udział sygnalistów myśliwskich z Okręgu w konkursach krajowych i międzynarodowych.
  • współudział w redagowaniu kwartalnika „Nemrod”
  • promocja łowiectwa poprzez reportaże.