Zwalczanie wirusa ASF. Działamy zgodnie z planem

Pełna współpraca ze wszystkimi organami Państwa i kompleksowe działania – tylko tak możemy odnieść sukces w walce z wirusem Afrykańskiego Pomoru Świń w populacji dzika. Zdajemy sobie sprawę z ogromnych konsekwencji przyrodniczych, gospodarczych i ekonomicznych obecności ASF w naszym kraju, dlatego temat zwalczania tego wirusa jest dla nas priorytetem. Polski Związek Łowiecki od wielu miesięcy realizuje kompleksowy i dobrze przygotowany plan, mający na celu zminimalizowanie ryzyka rozprzestrzeniania się ASF na obszarze całej Polski. Czytaj dalej…

Zaginął pies

Zaginął pies rasy wyżeł niemiecki szorstkowłosy w nocy 17/18 grudnia 2018 roku w miejscowości Pod Młynik. Pies łagodnej natury wabi się MAX. Proszę wszystkich o kontakt pod numerem telefonu: 691023935 Dla znalazcy nagroda.

Darz Bór!

Wycena medalowa parostków rogaczy

Informujemy, że dnia 20 grudnia 2018 r. od godz. 9:00 do 11:00 w siedzibie ZO PZŁ w Toruniu odbędzie się wycena medalowa parostków rogaczy, które zostały wytypowane w trakcie oceny prawidłowości odstrzału. Prosimy Łowczych Kół o poinformowanie swoich Kolegów. Dla ułatwienia pracy Komisji wyceniającej, parostki winny posiadać metryki z opisem tj. (województwo, nadleśnictwo, nr obwodu, miejsce pozyskania, data pozyskania).

Darz Bór!

ZO PZŁ Toruń

Prezydium Nowej Naczelnej Rady Łowieckiej

Podczas pierwszego posiedzenia Naczelnej Rady Łowieckiej w dniu 6 grudnia 2018 r. jej członkowie wybrali prezydium tego organu.

Skład Prezydium Naczelnej Rady Łowieckiej przedstawia się następująco:

Prezes Rafał Malec (okręg bielski)

Zastępcy prezesa:

Andrzej Hinc (okręg gdański),

Antoni Przybylski (okręg pilski),

Radosław Cywiński (okręg piotrkowski)

Andrzej Skibiński (okręg zielonogórski). Czytaj dalej…

IX Bieg św. Huberta w Tucholi

      W dniu 27 października br. odbył się kolejny, już IX Bieg św. Huberta w Tucholi. Trasa 15 kilometrowego biegu była wymagająca, prowadziła przez Tucholskie lasy, zwłaszcza ostatnie kilometry z podbiegami były trudne. Mimo wietrznej pogody wszyscy uczestnicy ukończyli bieg. Toruński okręg PZŁ reprezentowały po raz kolejny koleżanki Anna Zglińska  i Emilia Frukacz z Unisławia, które nie tylko wspólnie polują, ale również trenują bieganie. Koleżanki Diany podczas biegu pięknie prezentowały się w koszulkach z logo Toruńskiej Organizacji Łowieckiej oraz logo Dian Toruńskiej Organizacji Łowieckiej. Dziewczyny wywalczyły podium zajmując kolejno:

I miejsce – Anna Zglińska z czasem 1:22 min                                     

II miejsce – Emilia Frukacz  z czasem 1:31 min.

Trzecie miejsce na podium zajęła koleżanka Barbara Otworska  z Piły.

Na szyjach koleżanek Dian zawisły nie tylko przepiękne medale, ale również zostały wręczone puchary oraz nagrody. 

Darz Bór!

Anna Zglińska

Obchody dnia św. Huberta w Brodnicy

Obchody dnia  św. Huberta w Brodnicy

            W dniu 3-go listopada br. w Brodnicy z inicjatywy Porozumienia Kół Łowieckich „Kultu św. Huberta” oraz Nadleśnictwa w Brodnicy po raz kolejny odbyły się obchody dnia św. Huberta. Obchody zapoczątkowała uroczysta msza święta w kościele pw. Matki Bożej Fatimskiej w Brodnicy. Przybyłych na mszę znamienitych gości powitał gospodarz świątyni, proboszcz, nasz duchowy opiekun, kapelan myśliwych i leśników Ks. Kanonik Gabriel Aronowski. Mszę celebrował Biskup Diecezji Toruński Wiesław Śmigiel. Podczas mszy asystę muzyczną po mistrzowsku sprawował zespół rodziny Ciesielskich z Nadleśnictwa Lidzbark Welski. Jego Eminencja Ksiądz Biskup Wiesław Śmigiel swoje kazanie poświęcił nowemu spojrzeniu na ekologię i związane z nią zasady wartościowania. To niezwykle emocjonalne w treści wystąpienie wskazało nam nieco inną perspektywę – bo bliższą duchowej – spojrzenia na obszar tematyczny tak bliski nam myśliwym. W trakcie mszy złożone zostały dary. Dzieci oraz myśliwi z Koła Łowieckiego „Bażant” w Nieżywięciu złożyli kwiaty i chleb. Myśliwi z Gminnego Koła Łowieckiego „Darz Bór” w Jabłonowie  Pomorskim zanieśli w ofierze wino. Myśliwi z Koła Łowieckiego „Szarak” w Nowym Mieście Lubawskim złożyli w darze dziki.  Myśliwi z Koła Łowickiego „Rogacz” w Brodnicy zanieśli przed ołtarz sarnę. Z kolei myśliwi z Koła Łowieckiego „Łabędź” w Brodnicy zanieśli dary eucharystyczne. Po zakończeniu mszy świętej, przed końcowym błogosławieństwem, w kaplicy św. Huberta odbyło się uroczyste ślubowanie nowych myśliwych. Po mszy zebrani udali się na dalszą część uroczystości do restauracji „U Bosmana” w Brodnicy. Tu część oficjalną poprowadził prezes Porozumienia Kół Łowieckich „Kult św. Huberta”, kol. Michał Fiszer, który zaprezentował Koło Łowieckie „Bażant” w Nieżywięciu, obchodzące jubileusz 65-lecia powstania, które uhonorowane zostało najwyższym odznaczeniem łowieckim „ZŁOM”, wręczonym przez Łowczego Okręgowego PZŁ w Toruniu, kol. Karola Zarembskiego. Ponadto koledzy Michał Przepierski z Koła Łowieckiego „Ponowa” w Toruniu i Jerzy Cichocki z Gminnego Koła Łowieckiego „Darz Bór” z Jabłonowa Pomorskiego zostali udekorowani Medalem św. Huberta. Dekoracji dokonał również Łowczy Okręgowy. Następnie kol. Grzegorz Karpik odczytał zgromadzonym list Ministra Rolnictwa, Krzysztofa Ardanowskiego dedykowany myśliwym i leśnikom z okazji obchodów dnia św. Huberta. Część oficjalną zakończyły wystąpienia honorowych gości oraz przedstawicieli „jubilata” – Koła Łowieckiego „Bażant” w Nieżywięciu. Część rozrywkową zainicjował mini koncert zespołu rodziny Ciesielskich z Lidzbarka Welskiego. Członkowie zespołu dali popis swoich umiejętności udowadniając tym samym, że na stałe weszli do grona najlepiej grających zespołów muzyki myśliwskiej w Polsce. Zwieńczeniem tego niezwykłego spotkania była biesiada myśliwska oraz zabawa taneczna.

Rzecznik Prasowy Toruńskiej Organizacji Łowieckiej                                   

Michał Przepierski

Strzelnica

Uprzejmie informujemy, że od 1 listopada 2018 r. strzelnica myśliwska im. Andrzeja Przewoskiego przy ulicy Poznańskiej 347 w Toruniu czynna będzie jedynie do przystrzelenia broni, po wcześniejszym umówieniu telefonicznym z gospodarzem strzelnicy kol. Mirosławem Zielińskim (507-691-555) ponadto w terminie od 5 do 16 listopada br. strzelnica myśliwska będzie nieczynna.

Darz Bór!

ZO PZŁ Toruń